9 Adımda Deterjansız Mutfak Temizliği

Selam hanımlar, beyler. Bahardı, bayramdı derken bilmem farkında mısınız ama temizlik zamanı geldi de geçiyor bile 🙂 Etraf çok karıştı ve işin içinden çıkılmaz hale geldiyse hiç paniklemeyin. Size her evde bulunan malzemelerle pırıl pırıl bir temizlik vadediyoruz bu yazımızda. Ben deterjansız mutfak temizliği yapmanın hem daha sağlıklı hem de steril olduğunu düşünenlerdenim. Bu yüzden içinde herhangi bir kimyasal bulunan deterjandan ziyade doğal malzemelerden kür oluşturmayı tercih ediyorum. “Bunu hiç duymamıştım” dedikleriniz yahut “böyle de bir şey var, bunu da yazın.” Diye önerdikleriniz için yorumlarda buluşalım 🙂

Deterjansız Fırın Temizliği

Fırın Temizliği

Fırın yemekleri çok sağlıklı, doğru, ama temizliği zamanında yapmadıysanız biriken kurumuş yağlar biraz canınızı sıkacaktır. Karbonat, tuz ve birkaç damla suyu karıştırıp bir ovma kremi oluşturup fırının içini silebilirsiniz. Sonra da beyaz sirke ile silip temizliği tamamlayabilirsiniz.

Deterjansız Mutfak Dolaplarının Temizliği

Mutfak Dolaplarının Temizliği

Sadece bahar temizliğine bırakmadan iki haftada bir mutfak dolaplarınızı temizlemenizde fayda var. Dolap kapaklarını ise mümkünse her gün silmenizde fayda var. Dolap içi temizliği için yaklaşık 5 litrelik suya 1 çay bardağı kadar beyaz sirke ve yarım limonun suyunu karıştırıp doğal bir temizlik kürü oluşturabilirsiniz. Dolap kapakları için ise fısfıs olarak kullanabileceğiniz bir şişenin içine %80 oranında su ve %20 oranında beyaz sirkeyi karıştırın. Yarım limon suyunu da içine ilave edip iyice çalkalayın. Daha güzel bir koku bırakması için fısfısın içine birkaç damla da lavanta yağı damlatabilirsiniz.

Deterjansız Porselen Temizliği

Porselen Temizliği

Porselenlerde kireç sebebi ile oluşan çatlak görünümünü gidermek için bir tencereye süt koyup kaynatın ve porseleni de tencerenin içine koyun, çatlak görünümü gidecektir. Porselenleriniz sarardıysa karbonat ile ovalayabilirsiniz. Porselen demliğinizde kireç oluştuysa eğer içine beyaz sirke koyup kaynatırsanız kireç hızlıca çözülecektir.

Deterjansız Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı bizzat yiyeceklerimiz ile buluşan, onları sağlıklı ve taze tutmakla görevli olan, göz bebeği beyaz eşyamız. Bu sebepten onu temiz tutmak da bizim görevimiz. Buzdolabını mümkünse her hafta temizlemeye dikkat edin. Bir kaba karbonat ve beyaz sirke karıştırarak bir krem yapın ve mikro fiber bezi bu karışıma sürerek buzdolabınızın içini temizleyin. Sirke kokusunu biraz daha azaltmak için birkaç damla limon suyunu da bu karışıma ilave edebilirsiniz.

Deterjansız Ocak Temizliği

Ocak Temizliği

Bir sonraki yemeği yaparken sağlığı elden bırakmamak için ocağı her kullanışınızdan sonra temizlemenizde büyük fayda var. Temizlik yaparken ankastre ocakların cam yüzeylerinin çizilmemesi ve kir / yağ birikmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde gözlü ocaklarda da ocaktaki demirlerin hepsini çıkarın ve sirkeye batırdığınız bir bez ile silin ve sonrasında da bol su ile durulayın. Her türlü ocak yüzeyinin temizliği için ise 1 paket kabartma tozu ile birkaç damla suyu karıştırarak ovma kremi oluşturun. Bulaşık süngeri yardımı ile ocak yüzünü temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında parlaklık kazandırmak için ise yarım limon ile ocağı silin. En son temiz bir bez yardımı ile ocağı iyice temizleyin.

Deterjansız Tezgah Temizliği

Tezgah Temizliği

Mutfakta en çok kullandığımız, yemek yapmanın dışında da mutfak malzemelerini koyduğumuz yerdir mutfak tezgahları. Hal böyle olunca en çok temizliği de onlar hak ediyor, değil mi? O halde tezgahın üzerine karbonat ya da kabartma tozu dökerek nemli bir bez yardımı ile silebilirsiniz.

Deterjansız Mutfak Lavabosunun Temizliği

Mutfak Lavabosunun Temizliği

Herkesin bildiği gibi bakterilerin yaşamayı ve çoğalmayı en çok sevdiği yerler nemli yerlerdir. Dolayısıyla mutfak lavabosu onlar için bulunmaz bir nimet. Mutfağınızı temiz tutmak istiyorsanız lavaboyu kesinlikle ama kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Bir TV programında da söyledikleri gibi “bu mutfak lavabosu sizin dert tekneniz” olmalı. Orada birikebilecek yağ ve kireç kalıntılarını temizlemek için beyaz sirke ile karbonat ya da kabartma tozunu karıştırmanız yeterli. Bu karışım ile lavaboyu iyice temizleyebilirsiniz. Ardından su ile iyice yıkadıktan sonra temiz ve kuru bir havlu bez yardımı ile kurulamayı unutmayın.

Deterjansız Kesme Tahtasının Temizliği

Kesme Tahtasının Temizliği

Çiğ gıdaların bıraktığı koku ve bakterileri yok edebilmek için kesme tahtalarını her kullanımdan sonra temizlemeniz gerekmektedir. Kesme tahtasını bütün gece sıcak suda bırakmak kokuların önlenmesini sağlayacaktır. Bakteri oluşumunu önlemek ve kokuları tamamıyla yok etmek için ise imdadınıza karbonat ve limon koşuyor. Bir paket karbonat ya da kabartma tozunu kesme tahtasının üzerine dökün ve elinizle yayın. Yarım limon suyunu da her tarafa eşit olacak şekilde sıkın. Kesme tahtasını ovalayarak temizleyip sonra da bol su ile yıkayıp kurulayın.

Deterjansız Mutfak Fayanslarının Temizliği

Mutfak Fayanslarının Temizliği

Mutfak temizliğinin olmazsa olmazlarından sonuncusu ise mutfak fayansları. Hem yer hem de duvarda kullanılan fayanslar için sirke ve karbonat ikilisini kullanabilirsiniz. Yaklaşık 3 litre kadar suyun içine yarım çay bardağı kadar beyaz sirke, 1 paket karbonat ya da kabartma tozu ve 1 limonun suyunu karıştırın. Bir bez yardımı ile fayansları bu karışımla silebilirsiniz.

Tertemiz mutfağınızın tadını çıkarın 🙂

Please follow and like us:
20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir