İkame Besinler ile Tariflerinize Sağlık Katın

Her birimizin beslenme tarzı ve düzeni birbirinden farklı olabiliyor. Ama son dönemlerde, kimimiz kilo kontrolü, kimimiz ise daha sağlıklı bir yaşam için beslenmemize dikkat etmeye çalışıyoruz. Aslında çalışmaya çalışıyoruz desek daha doğru olur, çünkü öyle bir mutfak ki bizimkisi; tatlıdan kaçsan oradan başka bir el hamur işi uzatıveriyor. Tam “bunu da atlattım” derken akşam yemeğinde bambaşka bir sınavdan geçiyoruz. Türk mutfağının lezzetlerinden kaçamıyorsak, daha sağlıklı hale getiririz biz de. Özellikle hamur işi ve tatlılarda bildiğimiz bol kalorili besinleri daha sağlıklı olan ikame besinler ile değiştirdik, lezzetlerine lezzet kattık. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Süt

Süt

Tadı, kokusu, sindirim zorluğu derken, pek çoğumuz için süt içmek neredeyse imkânsız. Ama bu sebeplerden süt içeren tarifleri yok saymak yerine; daha sağlıklı olan soya sütü, pirinç sütü ya da yulaf sütü kullanabilirsiniz.

Yumurta

Vegan beslenme, yumurta alerjisi, koku derken evet yumurta da değişmesi gereken besinlerden bir tanesi. Özellikle de hamur işlerinde çok fazla karşımıza çıkan yumurta kullanımı ile bazı değişiklikler yapabilirsiniz aslında. Hamur işi tariflerinde yer alan yumurta için 1 adet yumurta yerine 1 yemek kaşığı kabartma tozu kullanabilirsiniz. Yumurtada olduğu gibi daha sarı bir renk oluşturmak istiyorsanız; 1 – 2 yemek kaşığı mısır unu işinizi görecektir. Böreklerin üzerine sürmek için ise; yumurta sarısı yerine 2 yemek kaşığı yoğurdu 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile karıştırın ve sürün. Yoğurt da kullanmak istemezseniz biraz pekmez ve sıvı yağ karışımı da nar gibi kızarmasını sağlayacaktır.

Mayonez

Mayonez

Salatanın sosu, hamburger ve patatesin yancısı… Evet, mayonez çok lezzetli biliyoruz; lakin kalorisi konusunda da aynı fikirdeyiz değil mi? Bu sebepten bol kalorili mayonez ya da ekşi krema yerine, kremamsı kıvamı ile Avokado kullanabilirsiniz. Avokado ile yapacağınız tariflerle mayonezin pabucunun dama atılacağı kesin.

Süt Ürünleri

Peynirin tatlıya yakıştığı en güzel lezzetlerden biri kuşkusuz Cheesecake. Ancak bazılarımız için o aradaki kocaman peynirli katman yüzünden yanından bile geçilmeyen lezzetler listesinde-ydi. Artık o peynir katmanını kaju ile hazırlamak çok kolay. Aynı şekilde süt ve kıvamlı peynir kullanacağınız tariflerde ise ikame ürün olarak kajuyu değerlendirebilirsiniz.

Tereyağı

Tereyağı

Tereyağı; kokusunu sevenler ve sevmeyenler olarak ikiye ayırır hepimizi. Yemeklerimize kattığı lezzeti başka hiçbir yağda bulamayacağını düşünenlerdenseniz, yanlış fikirde, lakin doğru yerdesiniz. Çünkü Hindistan cevizi yağı, tereyağının sağlıklı ikamesi olarak yemeklerimizde yer edinmeye başladı bile. Tereyağı içeren tüm tariflerde Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Beyaz Un

Artık beyaz unun zararlarını bilmeyen yok. Ama neyse ki sırf beyaz un yüzünden hamur işine küsmemize gerek kalmadı. Artık hemen hemen her markette bulunabilen tam buğday unu, yulaf unu, kavuzlu buğday unu ve pirinç unu, beyaz un için oldukça sağlıklı alternatif.

Şeker

Şeker

“Tatlısız asla” diyenler, toplanın. Şeker kullanmak istemiyor, ama tatlıdan da vazgeçemiyorsanız şeker yerine en doğalından bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Hatta bazı tariflerde yaş hurma da oldukça sağlıklı bir ikame olacaktır.

Sizin de besinler yerine kullandığınız sağlıklı ikame besinler varsa yorumlarda buluşalım 🙂

Please follow and like us:
20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir