Eve Sinen Yemek Kokularını Önlemenin 10 Doğal Yöntemi

Yemekler pişti, sohbetler edildi, bulaşıklar bile yıkandı; ama kötü yemek kokuları hala duruyor mu? Camları açtınız, koku gitmesin diye diğer odaların kapılarını kapattınız, aspiratör sesinden birbirinizi bile duymadınız belki. Ama dert etmeyin! Hemen hemen herkesin evinde olan bu 10 temel malzeme ile kötü yemek kokularını yok etmeye, yerine misler gibi bir koku bırakmaya niyetliyiz. 🙂 Hazırsanız başlayalım:

Turunçgiller

Turunçgiller

Sobadaki mandalina kokusunu anımsayanlardansanız, bu fikre bayılacaksınız. Yemeği pişirdikten sonra kötü yemek kokularını mis gibi narenciye kokuları ile gidermek için limon, portakal, greyfurt ya da mandalina kabuklarını su dolu bir kapta kaynatmanız yeterli.

Sıcak Su

Soğandan ete kadar kesme tahtasını çok fazla kullanabiliyoruz. Bu da demek oluyor ki; kesme tahtalarımızı her ne kadar işlemler arası temizlesek de kötü kokuları aslında hapsedebiliyorlar. Bu yüzden kesme tahtanızı gece boyunca sıcak su ile doldurduğunuz bir kabın içerisinde bekletmek nereden geldiğini bilmediğiniz kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır.

Tarçın Çuıbuğu

Tarçın Çubuğu & Defne Yaprağı

Özellikle çocuklu evlerin favorisidir kızartma yemekleri. Lakin kızartmanın kokusu eve nüfuz eder ve ne yazık ki çıkması da o kadar kolay değil-di. Artık kızartma yaparken başka bir tencerede kaynatacağınız tarçın çubukları ya da defne yaprağı kötü kokuyu almak için birebir.

Sirke

Pek çoğumuzun annesi, sırf kokusu gitmediği için, evde balık pişirmek istemezdi hatırlıyor musunuz? Artık bunun da bir çaresi var. Küçük bir tencere içinde biraz sirke kaynatarak balığın kötü kokusunu yok etmek mümkün.

Patates

Patates

Yemeğin içine attığınız patatesin yemekte fazla tuzu aldığını biliyorsunuzdur. Bu mucizevi yiyecek, kötü kokuları giderirken de çok yardımcı oluyor bizlere. Yemeğin hemen yakınındaki bir tabağa 4’e bölüp, tuz attığınız patates dilimlerini yerleştirebilirsiniz.

Karbonat

Bilen bilir; karbonat yemeklerin yanına olduğu kadar temizliğe de yakışıyor. Bu sebepten evdeki kötü yemek kokusunu nötrlemek için bir kâsenin içine karbonat koyun. Dilerseniz biraz su ile kaynatıp o şekilde de kâseye alabilirsiniz. Evdeki koku nötrlenecektir.

Kahve Çekirdeği

Kahve Çekirdeği & Türk Kahvesi

Her ne kadar yemeklerimizi soğanla yemeyi sevsek de, evimizin soğan kokması pek hoş olmaz. Bu sebepten soğan kokusunu yok etmek için ise imdadımıza çekilmiş kahve çekirdeği ve Türk kahvesi koşuyor. Taze çekilmiş kahve çekirdeği ya da Türk kahvesini tavada biraz kavurabilirsiniz.

Kuru Çay & Çay Yaprağı

Cam açtınız, aspiratör çalıştırdınız lakin evinizde hala o kokular varsa bir de kuru çay ya da çay yapraklarını kavurmayı deneyin. Çay demleme isteğinize karşın atıştırmalıklarınızı da hazırlamayı unutmayın, çünkü kötü kokuların yerini mis gibi bir çay kokusu saracak.

Maydanoz

Maydanoz

Maydanozun ne kadar sağlıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, kızartma kokusunu nötrlediğini biliyor muydunuz? Kızartma yaptığınız yağa atacağınız bir sap maydanoz kızartma kokusunu azaltacaktır.

Çamaşır Yumuşatıcısı

Evde içilen sigara ciğerlerimize zarar verdiği kadar, eşyalarımıza da zarar verir. Evdeki sigara kokusunu hızlıca yok etmenin yolu ise; küçük bir tencerede suyla birlikte bir kapak çamaşır yumuşatıcısını kaynatmak. Su iyice kaynayınca kabı elimize alıp tüm evde dolaştırırsak buharın eve yayılmasını sağlayabiliriz.

Sizin de eve sinen kötü yemek kokularını gidermek için kullandığınız farklı yöntemler varsa yorumlarda buluşalım 🙂

Please follow and like us:
20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir