Yemek Yapmaya Yeni Başlayanlar için 9 Tüyo!

Yolunuz bu içeriğe düştüğüne göre, siz de yemek yapmaya yeni başladınız demektir. Hoş geldiniz aramıza! Yemek yapmak çoğu açıdan zor görünebilir, gözünüzü korkutabilir, aldanmayın. Her konuda olduğu gibi yemek yaparken de bir sürü hata yapabilirsiniz. İnanın, yediğiniz en güzel yemekleri yapan anneniz de zamanında kim bilir kaç kere mayası tutmayan hamuru, tuzu fazla kaçan yemeği atmak zorunda kalmıştır. Zaten ne demiş büyüklerimiz, emek olmadan yemek olmaz. Yine de ilk denemelerinizi minimum hata ile toparlayabilmeniz için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmakta fayda var.  

Bir tarifi uygulamadan önce tümünü okuyun ve malzemelerinizi hazır bulundurun.

Tarif siteleri ya da yemek kitaplarından tarif bulup, onu yapmak istiyorsanız önce malzeme kontrolü yapmanızda fayda var. Malzemelerin hepsi tamamsa eğer, yapılış şeklini de okuyun ki, elinizde olmayan bir araç kullanılıyorsa işlemi yarıda bırakmak zorunda kalmayın.

Yumurta kabuklarının yemeğinize karışmasını önlemek için yumurtayı tezgâha vurarak kırın.

Kasenin köşesinde kırdığınız yumurtanın daha profesyonel göründüğünün farkındayım, ama şu an için önceliğimiz kabuksuz yumurtanın tadına varmak 🙂

Yapış yapış olmuş makarna yemek istemiyorsanız eğer, makarnayı haşladıktan sonra durulamayın.

Makarna her evin olmazsa olmazı artık. Sosları ve lezzeti ile ana yemek kategorisine sokuyor, ay sonuna denk geldiysek ketçapla yiyoruz. Bu kadar kolay bir yemeğin lezzetini korumak için de bazı püf noktaları var tabii ki. Öncelikle makarnayı haşlarken büyük ve derin bir tencere ve bol su kullanın. Kaynayan suya tuz atmak sizin tercihiniz ama makarnanın nişasta ile daha da yoğunlaşması için tuz atmanız önerilir. Makarnayı haşlarken paketin üzerinde yazan pişme süresini dikkate alın. Haşlanmış makarnayı lavaboda süzdükten sonra, makarna salatası yapmıyorsanız eğer, su ile durulamayın.

Tereyağı ve zeytinyağını çok ısınmış tavada kullanmayın.

Yemek pişirirken tavayı önden ısıtmanız söylenir. Tavanın genleşmesi ve yağın her noktaya ulaşarak pişirme esnasında yapışmaması için doğrudur da. Ancak tereyağı ve zeytinyağı kullanıyorsanız tavanızı çok fazla ısıtmadan yağı da eklemeniz gerekir. Bu iki yağın ısınma oranları düşük olduğu için çabuk yanacaktır.

Çiğ et ve sebzeler için ayrı doğrama tahtası kullanın ve çiğ et ile temas eden her şeyi sabunlu sıcak su ile yıkayın.

Mutfakta hijyen en yakın dostunuz artık. Bu sebepten çiğ etleriniz için kesinlikle farklı bir kesme tahtası kullanın. Eğer tek bir kesme tahtanız varsa önce etlerinizi doğrayarak marine etmek ya da saklamak için başka bir kaba alın. Etin temas ettiği bıçak ve kesme tahtasını iyice yıkadıktan ve kuruladıktan sonra diğer malzemelere geçin.

Kesilmiş sebze ve meyvelerin oksitlenerek kahverengine dönmesini engellemek için soğuk suyun içinde bekletin.

Normalde sebzeler pişmeden hemen önce ayıklanmalı, yıkanmalı ve doğranmalıdır. Çünkü sebzeleri kestikten sonra bekletmek vitamin kaybına yol açar. Lakin önceden ayıklama, yıkama ve doğrama aşamasını yaptıysanız, soğuk su yardımınıza koşacaktır. Aynı şekilde limonun da parlaklık ve canlılık kazandırdığını bilmenizde fayda var.

Yemek çok tuzlu olduysa tuz oranını azaltmak ve lezzetini hafifletmek için bir çeyrek patates ekleyin.

Patatesi soyup, büyük dilimler halinde yemeğinizin içine ekleyip, 10 – 15 dakika sonra çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra zeytinyağlı yemeklerde ekleyeceğiniz şeker; çorbalara ekleyeceğiniz süt ve diğer yemeklere ekleyeceğiniz sirke / limon ( birkaç damla) da yemeğinizde bulunan fazla tuzun giderilmesine yardımcı olacaktır.

Zencefil ve sarımsak gibi malzemeleri çok daha kolay hazırlamak için microplane rende edinin.

Tat olarak baskın olan bu lezzetleri küçük küçük kesmeye çalışmak biraz zor olacaktır. Bu sebepten törpü şeklinde olan bu tür rendeleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Pişmiş tavuğu asla 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakmayın.

Tavuk yapısı gereği mikroorganizmalara en dayanıksız olan besinlerden biridir. Dolayısıyla pişirmeden önce soğuk ile yıkayıp, havlu peçete ile kurulayarak işleme başlamanız faydalı olacaktır. Tavuğunuzu keserken mermer ya da plastik doğrama tahtası kullanmanızda fayda var. Dondurucudan çıkardıysanız eğer tavuğu, oda sıcaklığında bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir. Buzdolabında tavuğun çözülmesini bekledikten sonra pişirme işlemine almalı ve pişmiş tavuğu asla oda sıcaklığında bırakmamalısınız. Yemeğiniz soğuduktan sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık 🙂

Please follow and like us:
20

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir